Kendimizi neden yetersiz hissederiz

Cevaplandı Cevaplandı

Çünkü insanlar her zaman bizden daha fazlasını ister. Onlar için yaptıklarımız değil yapamadığımız daha büyük şeyler vardır. Sanki kendileri becerebileceklermis gibi küçümser ve bizden her zaman çok daha iyisini isterler. Bizim ne istediğimizin bir değeri yoktur. Yani biz kendimizi yetersiz hissetmeyiz bize böyle hissettirirler.

İnsan hep başkası için ya da başkasını örnek alarak yaşıyor. O yapmış ben yapamadım, o giymiş ben giyemedim, o gezmiş ben gezemedim gibi gibi. Hayatın merkezinde kendimiz değil de çevremiz olduğu zaman hiçbir zaman yeterli hissedemeyeceğiz. Unutmayın sizden tek onlardan çok var. Kıyas bizi kör kuyulara düşürür. Hepsine yetişmemiz mümkün dahilinde değil. Yapacağımız tek kıyas dünki bugünki ve yarınki halimiz olmalı.

Değersizlik ya da değersizlik duygusu, umutsuzluk ve önemsizlik gibi duygular içerir. Bu tür duygular, genellikle depresyonun yaygın bir belirtisidir. Bununla birlikte benlik saygısının azlığı, ihmal, taciz, travma veya kişinin benlik algısına tehdit oluşturan zor durumlar gibi faktörler nedeniyle de ortaya çıkabilir.

Cevabınızı eklemek için Giriş yapmalısınız

Sorunuzu sorun, soruları cevaplayın ve para kazanın.