Ankara neden baskent olmuştur?

Cevaplandı Cevaplandı

Ankara hem temsil heyetinin burda toplanması hemde coğrafi ve askeri konumu dolayısıyla başkent olmuştur aynı zamanda MUSTAFA KEMAL ATATÜRK bir konuşmasında şöyle söyler Ankara anadoludur ve bu çorak sehir bir gün yeşilliklerle dolu asfaltla bezeli bir şehir olacaktır demiştir. Kısaca Ankara yeni bir devletin oluşumu gibi yoktan var olacak bir şehir olması sebebiyle başkent ilan edilmiştir.

27 Aralık 1919'da Temsil Heyeti'nin Ankara'ya gelmesi ile, bu şehir Millî Mücadele'nin karargâhı olmuştu. 23 Nisan 1920'de Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin Ankara'da açılmasıyla yeni Türk devletinin temelleri atıldı. Kurtuluş Savaşı buradan yönetildi. Böylece Ankara, fiilen başkent durumuna geldi.

Batı Anadolu'dan ve İstanbul'dan gelen demir yollarının Ankara'ya kadar ulaşması, Bundan dolayı ulaşım ve haberleşme imkânının daha kolay olması. Ankara'nın daha önceden işgale uğramamış olması. Ankara'nın İstanbul'a yakın olması. Bu sayede İstanbul'daki gelişmeleri daha yakından takip etme imkânına

Ankaranın başkent olma sebebi 27 Aralık 1919'da Temsil Heyeti'nin Ankara'ya gelmesi ile, bu şehir Millî Mücadele'nin karargâhı olmuştu. 23 Nisan 1920'de Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin Ankara'da açılmasıyla yeni Türk devletinin temelleri atıldı. Kurtuluş Savaşı buradan yönetildi. Böylece Ankara, fiilen başkent durumuna geldi.

Cevabınızı eklemek için Giriş yapmalısınız

Sorunuzu sorun, soruları cevaplayın ve para kazanın.