HPV aşısı nedir?

HPV aşısı nedir? - Cevaplandı Cevaplandı
HPV aşısı nedir? | Cevap TR

HPV aşısı, insan papilloma virüsü (HPV) enfeksiyonlarına karşı koruyucu bir aşıdır. HPV, cinsel yolla bulaşan bir virüstür ve cinsel temas yoluyla yayılır. HPV'nin bazı tipleri, kadınlarda rahim ağzı kanseri, vulva kanseri, vajina kanseri ve anal kanserler gibi kanserlere neden olabilirken, hem kadınlarda hem de erkeklerde genital siğiller gibi enfeksiyonlara da neden olabilir.

HPV aşısı, genellikle 9-45 yaş arası erkek ve kadınlara önerilir ve özellikle 11-12 yaş arasındaki çocuklara uygulanması önerilir. Aşının temel amacı, HPV enfeksiyonlarına ve bu enfeksiyonlara bağlı kanserlerin oluşumuna karşı koruma sağlamaktır. HPV aşısı genellikle bir dizi enjeksiyon şeklinde verilir ve tipik olarak üç doz gerektirir.

HPV aşısı, genellikle iki farklı tipte HPV'ye karşı koruma sağlar: HPV16 ve HPV18. Bu iki tip HPV, rahim ağzı kanseri gibi kanser türlerinin yaklaşık %70'inden sorumludur. Ayrıca, aşı, genital siğillerin oluşumuna neden olan HPV tiplerine karşı da koruma sağlar.

HPV aşısı oldukça güvenlidir ve çoğu insan tarafından iyi tolere edilir. Bazı kişilerde, aşı yapıldıktan sonra hafif yan etkiler görülebilir. Bunlar arasında aşı yapılan yerde kızarıklık, şişlik veya ağrı, baş ağrısı, ateş, yorgunluk veya mide bulantısı sayılabilir. Bunlar genellikle hafiftir ve birkaç gün içinde kendiliğinden geçer.

HPV aşısı, HPV enfeksiyonlarını önlemenin yanı sıra, enfeksiyonların neden olduğu cinsel yolla bulaşan hastalıkların (CYBH) diğer tiplerinin yayılmasını da önlemeye yardımcı olabilir. Ancak, HPV aşısı, CYBH'lerin tüm tiplerine karşı koruma sağlamaz. Bu nedenle, cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunmak için diğer önlemler, örneğin cinsel partner sayısını sınırlamak, kondom kullanmak ve düzenli tıbbi muayeneler yapmak da gereklidir.

  • 🛑 Kötüye Kullanım Bildir
  • 🔗 Bağlantıyı kopyala

Cevabınızı eklemek için Giriş yapmalısınız

Sorunuzu sorun, soruları cevaplayın ve para kazanın.