Neden bazı insanlar yaratıcı yeteneklere sahipken, diğerleri sahip değil ve yaratıcılık nasıl geliştirilebilir?

Neden bazı insanlar yaratıcı yeteneklere sahipken, diğerleri sahip değil ve yaratıcılık nasıl geliştirilebilir? - Cevaplandı Cevaplandı
Neden bazı insanlar yaratıcı yeteneklere sahipken, diğerleri sahip değil ve yaratıcılık nasıl geliştirilebilir? | Cevap TR

Yaratıcılık geliştirilebilir bir yetenektir. Ve disiplinli çalışmayla daha verimli sonuçlar elde edebilirsiniz. Nöroloji ve psikolojik konulardaki çalışmaları ile bilinen Amerikalı yazar Jonah kehrer e göre hayal gücü diğer bilişsel türlerde farklı değildir. Beynin bu özelliği dünyayı kavrama biçimlerini, perspektifleri ve bilgiyi değişik bir bakış açısıyla harmanlama yeteneğine dayanıyor. Burdan şu sonuç çıkıyor ki beynin tüm fonksiyonları geliştirilebilir olduğu için yaratıcılık da geliştirnek mümkün.

1-Doğru soruları sorarak sorunları yeniden belirleyin
Gelişimi sağlamanın en iyi yollarından biri sorunu yeniden belirlemektir. Mevcut durumla ilgili farklı sorunlar yoneltin ve tek bir doğru cevap olmadığını fark edin. Çerçeveyi degistirdiginiz de problemi başka bir açıdan görmek ve umulmadık çözümler üzerine düşünmek mümkün olabilir. Neden sorusuyla işe başlayın.

2- Farklı fikirleri buluşturup ve harmanlayın
Yaratıcılığın zirvede olduğunuzu düşünseniz bile hala sizi etkileyecek farklı fikirler karşınıza çıkabilir. Bu fikirleri kendi aralarında kıyaslayın ve beklenmedik birlesimler meydana getirin.

3- Bulduğunuz ilk çözüme bağlanıp kalmayın.
Yaratıcılık fikirlerle gelişir. Aklımıza gelen ilk fikirler size parlak gelebilir ama kendinizi bununla sınırlamayın. Belki de ilk bulduğunuz fikir en iyisi değildir. Beyin fırtınası yapmak işe yarayacaktır.

4- Dikkat kesilin.
Yaratıcılık, bilinçsizce gerçekleşen bir süreç değildir. Gözlem yapmalı, bilgi toplamalı, ve farklı bakış açılarından gelen bilgileri deneyimlemelisiniz. Her bir detaya dikkat ettiğiniz zaman daha yaratıcı bir sekilde harekete geçeceksiniz.

5- Tecrübe edinin.
Riskler ve başarısızlıklat yaratıcılık sürecinin bir parçasıdır. Risk almaktan ve başarısız olmaktan korkmayın. Bazı fikirler sizi yükseğe taşıyabilir ama bazen de kimseyi etkilemeyebilir. Ancak tecrübe etmekten korkarsaniz hiçbir fikri gerçeğe dönüştüremezsiniz.
Yaratıcılık kimsenin daha önce yapmadığı bir şeyi yapmaktır. Bir başka deyişle risk olmadan yaratıcılik olamaz

  • 🛑 Kötüye Kullanım Bildir
  • 🔗 Bağlantıyı kopyala

Cevabınızı eklemek için Giriş yapmalısınız

Sorunuzu sorun, soruları cevaplayın ve para kazanın.