Nasıl etkili bir lider olabilirim ve liderlik becerilerimi nasıl geliştirebilirim?

Nasıl etkili bir lider olabilirim ve liderlik becerilerimi nasıl geliştirebilirim? - Cevaplandı Cevaplandı
Nasıl etkili bir lider olabilirim ve liderlik becerilerimi nasıl geliştirebilirim? | Cevap TR

Lider olmak herkesin başarabileceği, herkesin sahip bir olduğu bir yetenek değildir ne yazık ki. Liderlik için belli özelliklere sahip olmaları gereken insanlar bu özellikleri sonradan da öğrenebilirken bazı özellikler ise tamamen karakter ve kişilik ile ilgilidir. Bazı insanlar daha yumuşak ve duygusaldır. Bu tarz insanlar dikkat edilirse daha çok sağlık veya hizmet dallarında görev almaktadır.
Lider olmanın en önemli özelliklerini saymak gerekirse kesinlikle en başta iyi bir iletisimci olmak söylenmeli. Güçlü iletişim yeteneği ile insanlara daha hızlı ve etkili çözümler sunabilir. Lider olmak yol gostermektir. Ve sorunu doğru anlayıp doğru aktarmada çözüme ulaşılmaz. Bir de çözüme götürecek direktiflerin insanlar üzerinde etki etmesi ve diktatör gibi söz dinletecek kadar iyi bir iletisime sahip olmalı bir lider.
Liderler aynı zamanda birer rol modeldir. İyi bir örnek olmalıdırlar. Kendisinin kolayca halledebileceği bir şeyi çalışanlardan isteyen lider itibar kaybedebilir.
Sorumluluk sahibi, görev almaya ve dağıtmaya hazır olmalı. Ve bunu çok başarılı bir şekilde yapmalıdır. Görev dağılımında adil olmalı ve tamamen işini iyi yapan insanlara doğru direktifler vermelidir. Çalışanlara yapabilecekleri işten daha fazlasını yüklemeden motive edici sözlerle görev dağılımını yapmalıdır.
Lider olan kişi çalışanları takip etmeli ve potansiyeli olan kişileri keşfedip açığa çıkarmalı, cesaretlendirmeli ve destek vermelidir.
Hatalar her iş yerinde her işte olabilir. Kazanan olduğu gibi kaybetmenin de olduğunu unutmadan bazen çalışanların yaptıkları hatalara tolerans gösterebilmelidir. Hata yapmaktan ve üstlerinden korkan çalışanlar asla doğru motive kaynağı edinemez ve başarıli verimli çalışamaz.
Hedefleri ve beklentileri belirlemelidir lider. Hangi yolda nasıl yürüyeceğini bilen çalışanlar daha doğru sonuçlar elde edecektir.
Ve hepsinden önce liderlik yapacak kişi kendini iyi tanımalı ve kendisi olmalıdır. Dürüstlük her işin başı olmalıdır. Kendinize ve cevrenizdekilere dürüst olun.

  • 🛑 Kötüye Kullanım Bildir
  • 🔗 Bağlantıyı kopyala

Cevabınızı eklemek için Giriş yapmalısınız

Sorunuzu sorun, soruları cevaplayın ve para kazanın.