En sevdiğiniz şair kimdir

En sevdiğiniz şair kimdir - Cevaplandı Cevaplandı
En sevdiğiniz şair kimdir | Cevap TR

Benim en sevdiğim şair aynı zamanda şiirim yanı sıra deneme, mektup, günlük, söyleşi, antoloji, çeviri türlerinde yirmi iki eser kaleme almış yazar ve çevirmen olan gerçek adı Cemalettin Sever olan Cemal Süreya'dir. Hakkında en çok sevdiğim rivayet olan şey hafızasına çok güvenerek girdiği telefon rehberinde kayıtlı olan bütün numaraları ezbere okuyabileceği iddiası sonucunda kaybederse soy adından bir harf sileceğini söylemiştir. Bu iddia sonucunda kaybetmiş ve soy adından bir y harfini silmesine sebep olmuştur.

Bu benim hem Cemal Süreya hakkında güldüğüm ve hoşuma giden bir anısı olmuştur. Bir iddia uğruna soyadını değiştirecek kadar kendine güvenen biri olduğunu düşünmeme sebep oluyor. Bu yüzden de kendisini seviyorum.
Özgüveni sadece yaşam tarzında değil kaleme aldığı şiirlerinde de kendini belli ediyor bence. En çok bilinen ve ikinci yeni şiir akımının usta kalemlerinden biri olan Cemal Süreya'dan yazdığı yirmi eseri söyle söyle sıralanabilir. Üvercinka bilinen ilk eseridir.

Sonrasında yazdığı ve bilinen eserleri, Sen Varsın Gecede, Göçebe, Beni Öp Sonra Doğur Beni, Sıcak Nal, Güz Bitigi, Sevda Sözleri, Şapkam Dolu Çiçekle, On Üç Günün Mektupları, Aritmetik İyi Kuşlar Pekiyi, Güvercin Curnatasi olarak sayılır. Cemal Süreya'nın benim en sevdiğim şiiri de Uzaktan Seviyorum Seni Şiiridir. Biraz da bu şiirden bahsetmek istiyorum. Cemal Süreya Uzaktan Seviyorum Seni Uzaktan seviyorum seni Kokunu alamadan Boynuna sarılamadan Yüzüne dokunamadan Sadece seviyorum. Öyle uzaktan seviyorum seni Elini tutmadan Yüreğine dokunamadan Gözlerinde dalıp dalıp gitmeden Şu üç günlük sevdalara inat Serserice değil adam gibi seviyorum. Öyle uzaktan seviyorum seni Yanaklarına sızan iki damla yaşını silemeden En çılgın kahkahalarına ortak olamadan öyle uzaktan seviyorum seni

  • 🛑 Kötüye Kullanım Bildir
  • 🔗 Bağlantıyı kopyala

Cevabınızı eklemek için Giriş yapmalısınız

Sorunuzu sorun, soruları cevaplayın ve para kazanın.